Logo tasarlarken

Logo nedir?

Logo bir semboldür. Kelimelerden veya görüntülerden, hatta her ikisinden de oluşabilir. Ancak logoların bundan daha derin bir anlamı vardır.

Markalar logo kullandığında, yalnızca basit bir resim veya metin kullanmazlar. Markalarını güçlendiriyorlar. Dünyaya kim olduklarını, ne yaptıklarını ve diğerlerinden nasıl öne çıktıklarını anlatıyorlar.

Apple, Nike ve Amazon hepsinde öne çıkan logolar var. Tüketiciler olarak sadece isimleri değil, aynı zamanda bu sembolleri de tanıyoruz. Logo, dünyaya sizin kim olduğunuzu söyleyen bir durum sembolüdür.

Farklı logo çeşitleri

Logolar farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Ancak karşılaşacağınız temel logolar şunlardır:

Simgeler veya semboller

Bunlar Nike veya Apple gibi logolar. Bunlar basit şekillerden oluşan sembollerdir. Sadelikleriyle tanınırlar, farkedilmeleri ve hatırlanmaları kolaydır.

Kelimeden oluşan logolar

Coca Cola, Facebook, Visa ve Walt Disney, logosu olarak kelime kullanan birkaç büyük markaya örnektir. Genellikle kelime logoları, kendilerini rakiplerinden ayırmanın bir yolu olarak, özelleştirilmiş tipografi kullanılarak oluşturulur (tüm kelime logolarının bu yazının tipografisinde olduğunu hayal edebiliyor musunuz?)

Harflerden oluşan logolar

Bir kelime logosundan çok farklı olmayan, harf logoları birkaç ayrı harften oluşur. General Electric, NASA, HP veya ATV’yi düşünün. Bu logolar genellikle temel geometrik şekiller ve stilize harfler kullanılarak oluşturulur. Bunlar, marka adınızın telaffuz edilmesi zorsa çok yararlıdır.

Kombine logolar

Kombine logolar, sembollerin ve kelimelerin bir karışımıdır. Adidas, Burger King ve KFC, gibi markaların logoları gibi bu tür logolar illüstrasyon ve kelimeleri kullanan iki parçadan oluşur. Bunlar belki de doğru yapılması en zor olanlardır çünkü iyi yapılmayan iki element uyumsuz bir logo yaratabilir. İki elementin birbirine uyması özenli bir çalışma gerektirmektedir.

Amblem logolar

Starbucks amblem kullanan bir şirket. Bir sembolün içinde yazı tipi olan logolar amblem logolardır. Rozetler veya yamalar gibi. Harley Davidson ve Porsche amblem logolarının harika örnekleridir.

Bir cevap yazın